Nem is tudom hol kezdjem. Lehet nem görcsölöm túl annak ellenére, hogy ez az első blogom, rajta pedig az első blogbejegyzésem…..alakul minden idővel. Ti pedig – Kedves Olvasók – nézzétek el nekem az amatőr hibákat 😀
Szóval bele is csapnék az elsőbe…..
Úgy történt, hogy Újév első hétvégéjére teljesen kifüggtük a húst így ki kellett találni valamit a hétvégére ami kellőképpen laktató-húsmentes-és az egekbe lövi majd a vércukorszintünket. Ennek az izgalmas triumvirátusnak a gyermekeként született meg az ötlet: legyen fánk! No nem még egy karácsonyi, annál inkább farsangi. De januárban???? Pontjó! 😉
Szóval a szombati bevásárlás-agyhalál után nekiugrottam és sikerült egy ipari mennyiségű light-os palóclevest összedobni amihez pont illeni fog a fánk, bár szombat lévén még jövő csütörtökön is én fogom enni a maradékot (egyedül).
Amíg főtt a leves addig összeraktam a tészta hozzávalóit az alábbiak szerint:
RECEPT kb. 20 db-hoz
A KELT TÉSZTÁK EGYIK FONTOS ALAPSZABÁLYA, HOGY AZ HOZZÁVALÓK LEGYENEK SZOBAHŐMÉRSÉKLETŰEK, GONDOLOK ITT A LISZTRE, TOJÁSRA, VAJRA. SZÓVAL HA ILYEN ÉTELBEN GONDOLKODTOK, REGGEL MÁR CÉLSZERŰ AZ ALAPANYAGOKAT A KONYHAPULTRA TENNI A HŰTŐBŐL/SPAJZBÓL!
- Az élesztőt a langyos cukros tejben elkevered és meleg helyen letakarva hagyod, hogy kicsit felfusson
- Egy nagyobb tálba szitálva teszed a liszteket, sót. (ha édesen szeretnéd, akkor a plusz cukor illetve a citromhéj is itt kerül a tálba). Mélyedést készítesz a közepébe; mehet bele a tojássárgája, a felfutott élesztő, a maradék langyos tej.
- Elkezded összedolgozni kézzel, szépen lassan. Vagy beledobsz mindent a gépi dagasztótálba.
- Amikor épphogy egybeállt a massza, 3 részletben hozzáadagolod az olvadt vajat úgy, hogy közben mindig hagysz pici időt, hogy szívja magába a tészta az adagot.
- Alapos dagasztás után, lágy-fényes tésztát kell kapjunk (ha munka közben sokáig ragacsos, tegyél hozzá még lisztet) és akkor jó ha elválik a táltól.
- Kelesztőtálban letakarva, meleg helyen egy órát kelesztem, de ha nagyon meleg van a lakásban 45 perc is elég lehet.
- A duplájára nőtt tésztát lisztezett felületre borítjuk- és kb. ujjnyi vastagra nyújtjuk.
- Fánkszaggatóval, annak hiányában egy pohárral köröket szaggatunk, amiket letakarva kb. 10 percig pihentetünk. A leszakadó maradványok miatt ne aggódjunk; gyúrjuk össze újra/nyújtsuk megint/szaggassuk.
- Magasfalú lábasban legalább 3-4 ujjnyi magasan öntsük az olajat és kezdjük hevíteni…..én a leszakadó tésztadarabokkal szoktam ellenőrizni, hogy elég forró-e.
- A tésztakorongok közepébe az ujjunkkal egy kis mélyedést nyomunk és a horpadt oldalával rakjuk az olajba.
Tipp* – Én a leszakadó maradványtésztákkal szoktam ellenőrizni a tészta keltségét. Ha lemerül a lábas aljára akkor nem kelt meg eléggé, akkor pedig várni kell még a sütéssel. Akkor jó ha úsznak az olaj tetején.
- 2-3 korongot süssünk egyszerre max. mert a fánkok sülés közben megnőnek. Fedő alatt egy-egy perc oldalanként. Figyeljünk oda, mert ha túl hamar pirul akkor vissza kell venni a hőfokból, ha meg nem pirul akkor feljebb tekerni. Elég játékos 🙂
- Konyhai papírtörlőn leitatjuk a fölösleges olajat, porcukorral, házi lekvárral tálalhatjuk
Tudom, hogy kezdőként sokszor nem egyértelmű egy-egy recept, ezért igyekszem mindig fázisfotókat is csatolni a végeredményhez, hogy ti is lássátok, hogyan is kell kinéznie azokban a bizonyos szakaszokban az ételnek:
Aki már január 02-tól a beachbody-ra gyúr annak nem ajánlom, hogy nekiugorjon…..de aki fokozatosan tér vissza hozzám hasonlóan a gyomorkímélő mindennapokhoz, az havonta egyszer bevállalhatja a kipróbálását. Valaki a családban tuti fog örülni!
Nyugi! Menni fog! Neked is <3
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: